قالب پرشین بلاگ

وبلاگ ورزشی امید شاداب

وبلاگ ورزشی امید شاداب
ورزشی

با همت هیئت فوتبال استان ، شهرداری و هیئت فوتبال بانه همایشی دو روزه تحت عنوان (بهبود کیفیت فوتبال کردستان ) برگزار گردید .در این همایش  پیشکسوتان ، مدیران ، مسئولین باشگاه ها ، هیئت های شهرستان ها و افراد دلسوز و زحمتکش گذشته و فعلی استان حضور داشتند . مدرسین همایش آقایان نصیر زاده  و دکتر ذلفقارنسب بودند .  آقای نصیر زاده روز اول به ارائه آخرین شیوه اداره تشکیلات  فوتبال در تمامی سطوح و باشگاه داری و قوانین اجرایی از دیدگاه فیفا پرداختند . به روز بودن مطالب بسیار جالب و آموزنده بود تا جای که فاصله بسیار زیاد فوتبال ما و حتی کشورمان با شیوه اداره استاندارد جهانی به چشم آمد . این کلاس پر بار در سالن تبلیغات اسلامی بانه برگزار گردید و تهیه و اجرای برنامه نشان از درایت مسئولین امر داشت . در سالهای گذشته خود شاهد برگزاری مراسمات ورزشی زیادی بوده ام که همگی تکرار مکررات بود و خسته کننده و بی هدف ، ولی اینبار قضیه فرق میکرد هم هدف مشخص بود و هم اینکه مطالب ارائه شده برای همگان ( مدیران ، باشگاه دار ، بازیکن ،پیشکسوت ، تماشاگر ، مسئولین شهر و استان و ...........) آموزنده بود .

ارائه شیوه های نو مدیریت فوتبال توسط آقای نصیر زاده  در روز اول و بصورت فشرده در صبح و بعد الظهر به انجام رسید. در روز دوم نیز کلاس آقای دکتر ذلفقار نسب در رابطه با امور فنی فوتبال و نحوه ارتقا فوتبال کردستان برگزار گردید . البته راه حل های مناسب  برای رسیدن به این مهم نیز ارائه شد که حاضرین در جلسه را تحت تاثیر قرار داد و اشک شوق از این حضور با ارزش و دلسوزانه در چشم همگیدیده میشد. برای بعد الظهر روز دوم نیز دو برنامه داشتند اول صرف ناهار در تفریحگاه سد بانه و محل پرورش ماهی قزل آلا و بعد از آن بازی دوستانه ای بین تیم های پیشکسوتان بانه و پیشکسوتان کردستان و جالب اینکه دکتر ذلفقار نسب در تیم بانه بازی کردند . چون توسط شهرداری بانه عنوان شهروند افتخاری به ایشان داده بودند. بازی با نتیجه 3-1 به سود پیشکسوتان کردستان به اتمام رسید و رییس هیئت آقای نظری برای منتخب استان و آقای جهانی شهردار بانه برای تیم بانه بازی کردند و اتفاقا هردو در گذشته ای نزدیک فوتبالیست های خوبی بودند . تماشاگران بانه ای از دیدن بازی و بزرگان قدیم فوتبال خود لذت بردند و بزرگان بانه بعد از مدتها دوباره دور هم جمع شده بودند .

در این همایش کسانی دعوت بودند و آمدند که سالها عمرشان را در این کار سپری کرده و برای ارتقا و بهبود فوتبال کردستان حاضرند تا هر کاری که لازم باشد انجام بدهند . آقایان اسدی از بیجار، خشنودی از سنندج ، مهتابانی از قروه ، کریمی از مریوان ، دهزنی از سقز ، مجیدی از بانه ، مهرپیما نماینده داوران  تنها نامهای به نمایندگی از کل حاضرین بودند . بسیاری از مربیان ،مدیران ، بازیکنان ، نماینده های فوتبال بانوان تمامی شهرستانها نیز از این همایش مفید استفاده کردند . هیئت فوتبال و آقای نظری با هماهنگی شهرداری  شهردار جوان و پر انرژی آقای جهانی وهیئت فوتبال بانه آقای خداجو و دوستانش به خوبی از عهده کار برآمدند و جا دارد از تلاش بی وقفه این آقایان تشکر نماییم . غیبت عده ای نیز سئوال برنگیز بود در حالیکه فردی چون دکتر ذلفقار نسب از راه دور و مردی چون اسدی با کهولت سن در این همایش با ارزش حضور داشتند چرا مدعیان فوتبال و مسئولین گذشته غایب بودند را نمیدانم .

 : مرتبه
[ یکشنبه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۸۹ ] [ 1:55 ] [ امید شاداب ]

 

بیش از 60 سال است که کردستان نیز مانند دیگر استانهای ایران ورزش فوتبال و مسابقات آن را تجربه کرده است . البته استانهای خوزستان به علت مرزآبی ( ورود سربازان اروپایی ) و تهران به علت مرکزیت کشور قدمت و تاریخ بیشتری در این مورد دارند .

تب فوتبال در ایران به یک نسبت شروع شده است اما با نگاهی به تاریخ امروز و میزان پیشرفت فوتبال کردستان در مقایسه با دیگر استانها متوجه فاصله زیادی خواهیم شد . وضعیت فوتبال کردستان بسیار دردناک است . باشگاها چه خصوصی و چه دولتی سالهاست که با مشكلات زيادي مشغول فعالیت و رقابت در مسابقات هستند .

  

از سال 72 لیگ کردستان کلید خورده و بیشتر تیمها برای به پایان بردن یک فصل فوتبال دچار مشکلات زیادی شده اند . جالب اینکه تیمی که به  مقام قهرمانی برسد  و در مسابقات کشوری حضور داشته باشد مشکلاتش صد چندان شده و کارش به انحلال کشیده میشود . تیمهای ( سرانچیک قروه ، توحید سنندج ، پرسپولیس بیجار ، ساینای سنندج ، فزمانداری و خورشید مریوان ) بعد از قهرمانی منحل شده اند و یا مانند خورشید مریوان سهمیه اش را فروخته اند . البته تیمهای ساینا و فرمانداری چند سال بیشتر دوام داشند . براستی مشکل  را نمی شناسیم یا نمی خواهیم بشناسیم ؟ جوانان ما استعداد وفیزیک مناسبی ندارند ؟

 در مسابقات آموزشگاه ها ، جوانان و بخصوص امیدها بارها لیاقت جوانان ما اثبات شده است . تیم امید مریوان و قروه هر دو به لیگ برتر امید های ایران رسیدند و به علت کمبود هزینه در میانه راه انصراف دادند . مربیان دلسوزی چون ( لطف الله نسب ، مختار حسینی ، انور مجیدی ، علی حسینی ، آیینی ، بالنده . ..................  ) مگر بغیر ازفراموش کردن نیازهای خانواده و فرزندانشان و ضررهای مالی چیزی عایدشان شده است . مسئولین هیئت ها نیز چنین حکایتی دارند . رشد و پیشرفت فوتبال در کشورها شرایط مختلفی را میطلبد . کشور ما نیزکه حکایت خود را دارد . از جمله آنها میل و خواست دولت و وجود جو و تمایل مردم به فوتبال است .

فاکتور اول را که حتما داریم اما فاکتور دوم که حمایت دولت است به میزان علاقه و خواست مسئولین استان برمیگدد. فوتبال در ایران 98% دولتی است و همان دو درصد خصوصی نیز در حال خروج از رقابت هستند . در فوتبال ضعیف ما فوتبال بیشتر خصوصی است تا دولتی هرچند يك باشگاه خصوصی يا دولتی کردستان نمام مخارجش در يك فصل کمتر از میزان قرارداد تدارکات یک تیم دسته اول ایران است .

در اصفهان ، اهواز ، شیراز ، تهران ، کرج و دیگر نقاط کشور بخش های دولتی و وزراتخانه های بزرگ از فوتبال آنها حمایت میکند . با توجه به اینکه ما نیز مانند دیگر استانها در بیت المال سهیم هستیم انتظار حمایت از مسئولین داریم . شايد در استان ما كارخانه و شركت كمتري حضور داشته باشند اما ميتوان از سيمان بيجار ، بازارچه بين المللي باشماق مريوان ، بازارچه سيران بن بانه و چند شركت خصوصي در سنندج همچون ايسنك ، اداراتي چون فرمانداري و شهرداري استفاده كرد .

 با خواهش و تمنا نيز نباید دنبال اسپانسر بگردیم . اگر ما بتوانیم در عرصه های کشوری و در ویترین تصویری و توجه عمومی خود را قرار دهیم این اسپانسر است که دنبال فوتبال ما می آید و در این میان میزان توان مدیریتی و فنی ماست که این حمایتها را جذب میکند . البته گاهی شاید به طمع شهرت و یا احساس دین کردن صاحب شرکتها موقتی به فوتبال ما کمک بکنند ولی ضمانتی همیشگی را دنبال خود ندارد .

چند ماهیست که آقای بهنام نظری فوتبالیست سابق و مسئول دولتی کردستان آستین همت بالا زده و به نیت کمک و جهش فوتبال در هیئت فوتبال مسئولیت پذیرفته است . ایشان یک فرد ورزشی و دولتی هستند و تا به امروز گامهای مثبتی برداشته اند . چنانچه ما ورزشی ها به ایشان کمک کنیم و ایشان نیز امکانات دولتی را برای رشد فوتبال بکار گیرد امید است که آینده ای بهتر در انتظار جوانان ما قرار گیرد .

چند مورد از مشکلات عمده فوتبال کردستان را خلاصه وار ذکر میکنم

1-   نیاز مالی شدید فوتبال کردستان که مشکلات زنجیره وار دیگری را شامل میشود

2-   ضعف مدیریت در هیئت ها و باشگاها

3-   عدم حمایت دولت از باشگاه ها

4-   نبود اسانسربه علت عدم پوشش تصویری بازیها

5-   خود بزرگ بینی ما ورزشیها استفاده نکردن از نیروی جوان در مدیریت و مسائل فنی

6-   بی توجه ی سنندج به شهرستانهای استان

7-   اشتباه مسئولین در شناسایی آسیب های واقعی

8-    

 

 

 

راه حال

1-   همراهی کردن دولت از باشگاه ها

2-   جدی گرفتن لیگ و مسابقات توسط هیئت و باشگاه ها

3-   حمایت صدا و سیما جهت پوشش تصویری بازیها و نقد بازیها توسط کارشناسان آگاه داخل استان

4-   برگزاری کلاسهای مدیریتی ، داوری ، مربیگری

5-   حمایت عمومی از نمایندگان استان در مسابقات کشوری

6-   استفاده از تجربیات استانهای هم سطح و موفق

7-  برگزاری  سالانه یک جام معتبر که میتواند مهمان تیمهای بزرگی از دیگر استانها و حتی چند کشور نزدیک و دارای مرز زمینی با استان ما باشد .

8-      

 : مرتبه
[ پنجشنبه بیست و سوم اردیبهشت ۱۳۸۹ ] [ 1:13 ] [ امید شاداب ]

.: Weblog Themes By mythm.blogfa.com :.

درباره وبلاگ

نویسنده وبلاگ امید شاداب: این وبلاگ ورزشی که در سال 84 رسما وارد دنیای اینترنت شده است ، سعی دارد که اخبار و تحلیلهای را در رابطه با ورزش کشور و البته بیشــتر ( استان و مریوان ) را در آن منعکس نماید . چنانچه بازدید کنندگان محترم با نظراتشان ما را همراهی نمایند , در اشاعه و انعکاس ورزش شهر و استانمان نقشی زیاد خواهند داشت. خواهشمندم در نظرات هیچگونه توهین و بی احترامی نکنید چون در اولین فرصت نظر شما حذف میشود
امکانات وب